צחוק עשה לי...

ג'קי לוי וחברי להקת אנדרלמוסיה

ליהודים יש הומור בריא. זוהי תופעה שכמעט ואין עליה מחלוקת. בתחילת המאה העשרים ואחת, יהודים אמריקאיים מצליחים לגלגל מצחוק אפילו צופי קולנוע קוריאניים וסקנדינאבים. הם כבר לא עושים את זה בhידיש, אבל הבדיחות, הטכניקה ואמנות ה-ויץ זהות פחות או יותר לאלו ששימשו את הסבא הבדחן בעיירה.

היהודים צוחקים, אבל מה עם אלוהי היהודים ? האם מאמיניו חושבים שגם הוא צוחק, או לפחות מבין בדיחה טובה ?!

בקיצור: האם ההומור היהודי קשור גם לאמונה היהודית או רק לגורל היהודי. אם הפסיכולוגים צודקים, הרי שכל ההומור הזה הוא תוצאה מצערת של רדיפות, גזירות ופוגרומים. אלמלא חלמניצקי וטורקוומאדה לא היו וודי אלן או מל ברוקס, סיינפלד או האחים מארקס. ומה זה אומר עלינו היום ? האם בשובנו לציון הגיע הזמן להשאיר את הצחוק בבוידעם ולשקוע בתוגה, או שדווקא משורר תהילים צודק כשהוא כותב "אז יימלא שחוק פינו" ?

ג'קי לוי, עיתונאי ובעיקר מספר סיפורים, היה בין הראשונים בציבור הדתי שהעזו לצאת לבימה עם מופע סאטירי [ סיטרא קמא ] ששלח ידיים גם למקומות הקדושים. הוא כבר הפסיק לספור כמה פעמים שאלו אותו "איך זה מסתדר לך, גם הומור וגם  אמונה" "

 "שחוק עשה לי אלוהים" הוא הכלאה טבעית לחלוטין בין מופע סיפורים לערב לימוד. ג'קי פותח עם הקהל מספר טכסטים יהודיים עתיקים, שהעזו לגעת בשאלת ההומור, שואל שאלות וכמובן גם מספר ומצחיק. ערב לא שגרתי שהוא קצת מזה וקצת מזה, ולפעמים אפילו הרבה משניהם

על הבמה ינגנו וישירו עם ג'קי לוי נגני להקת "אנדרלמוסיה" הירושלמית:
איתי בן נון- ינגן על קלרינט, נאי, בגלמה וגיטרה וגם ישיר, ויקטור אזוס - ינגן על גיטרה וישיר ומשה נורי- על הדרבוקה.

מן הביקורות:

מסע בין ישראליות ליהדות- קישור לביקורת שכתב ברק ליבוביץ בYnet

 

ג'קי לוי מתוך "צחוק עשה לי"
כרטיסים ומידע נוסף:

לבירור והזמנת מופעים  - בתיבת "צור קשר" באתר

סקרנים? צרו קשר

אלבום תמונות

סרטונים

טעימה מהמוסיקה של להקת אנדרלמוסיה - הפעם ללא ג'קי